New Page 1

مودم و انواع مودم ها !!!!


 

pc یک وسیله دیجیتالی است که بیشتر کارهایش را با روشن و یا خاموش کردن یک سری کلیدهای الکترونیکی انجام می‌دهد. هر رقم ۰ در دستگاه اعداد دودویی، (که در اینجا به شکل کره نشان داده شده)، بیانگر یک کلید خاموش است و هر رقم ۱ در دستگاه اعداد دودویی، (که در این جا به شکل یک مکعب نشان داده شده)، نمایشگر یک کلید روشن است. در این میان هیچ انتخاب دیگری وجود ندارد.
سیستم تلفن یک دستگاه آنالوگ (پیوسته) است، (زمانی که تلفن ساخته شد، الکترونیک رقمی (دیجیتال) هنوز شناخته نشده بود)، که برای انتقال صوت‌ها و طنین‌های گوناگون صدای انسان طراحی شده است. این صداهابه صورت یک سیگنال آنالوگ همانند جریان الکتریسته‌ی پیوسته که فرکانس و شدتش به آرامی تغییر می‌کند به طور الکترونیکی منتقل می‌شوند. این (جریان) را می‌توان بر روی نوسان‌سنج (اسیلوسکوپ) به صورت یک خط موج‌دار نمایش داد، .
مودم پلی است میان سیگنال‌های پیوسته (آنالوگ) و رقمی (دیجیتالی) که با تغییر و یا تلفیق (مدولاسیون) فرکانس یک موج الکترونیکی، داده‌های دیجیتالی را به داده‌های آنالوگ و یا بر عکس تبدیل می‌کند. این مرحله شبیه به چیزی است که باند رادیویی FM از آن استفاده می‌کند. در انتهای دریافت یک ارتباط تلفنی، مودم بر عکس عمل می‌کند، (یعنی) سیگنال‌های پیوسته را به کد دیجیتالی (رقمی) تفکیک می‌نماید. نام مودم از دو کلمه‌یModulate (مودوله) و DEModulate (دِمدوله) گرفته شده است.
در کامپیوترهای شخصی، ارتباطات مودمی(ارتباطاتی که از طریق مودم انجام می‌شوند) به سه عنصر با حداقل استاندارد نیاز دارند (این سه عنصر عبارتند از): درگاه‌های سریال، فرمان‌های مودم و نرم‌افزارهای ارتباطی. به علت وجود مودم‌های متفاوت، ارایه روش مطلقی که نحوهٔ کار همه‌ی مودم‌ها را نشان دهد غیر ممکن است، اما عملکردی که در این جا توضیح داده شد دقیقا” نرم‌افزارهایی را تشریح می‌کند که از فرمان (دستورالعمل) شرکت Hayes (یکی از سازنده‌های مودم) استفاده می‌کنند. در این فرمان، مودم برای درگاه سری با ۲۵ پایه Pin تنظیم شده است.

نکاتی در مورد مودم های V.۹۲

مهم ترین نیازمندی های بیشتر کاربران کامپیوتر ، ارتباط هر چه سریع تر اینترنت است ، زیرا صفحات گسترده جهانی روز به روز در حال گسترش هستند و گرافیک ، کلیپ های ویدیویی و سایر فایل ها و برنامه های فراخوانی به کمک مودم ها در کامپیوتر ها ذخیره می شوند و بدین ترتیب مردم سراسر جهان به مودم وابسته هستند .
اگر چه تعداد کاربرانی که از ارتباطات سریع DSL و کابلی برای اینترنت بهره می برند در حال گسترش است ، اما هنوز بسیاری از کاربران به این ارتباطات سریع اینترنت دسترسی ندارند و تمام امکاناتشان همین مودم های آنالوگی هستند که برای شماره گیری خدمات دهنده سرویس اینترنت از خط تلفن بهره می گیرند .
حال آیا سری مودم های تازه برای افزایش سرعت اینترنت کمکی به شما می کند ؟ اگر سری به بازار کامپیوتر بزنید متوجه عرضه تجهیزاتی می شوید که برای افزایش سرعت اینترنت ساخته شده اند . یکی از این تجهیزات سری تازه « Connection Protocol » معرف به V.۹۲ است . استاندارد مودم V.۹۲ توسط اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) معرفی شده است . مکان این اتحادیه که در سوییس است بر استانداردهای مخابراتی دولتی و خصوصی سراسر جهان نظارت دارد . اگر چه ITU ، استاندارد V.۹۲ را پذیرفته ، اما هنوز برخی از کاربران نمی دانند که مودم های V.۹۰ را بخرند یا V.۹۲ .
استاندارد V.۹۲ به خاطر الگوها و الگوریتم فشرده سازی تازه اش سرعت فراخوانی را تا حدی افزایش می دهد ، اما سرعت قابل توجه آن در فرستادن اطلاعات به اینترنت نهفته است . مودم های V.۹۲ برای انتقال اطلاعات از تمام ذرات کابل های مسی تلفن کاربران استفاده می کنند . مودم های V.۹۰ خوب امروزی می توانند اطلاعات را تا سرعت نهایی ۵۶ کیلوبایت در ثانیه انتقال دهند و این سرعت نهایی ، برای فراخوانی اطلاعات با استفاده از مودم های آنالوگ قرارداد ی خط تلفن است .
مودم های V.۹۲ سرعت فرستادن اطلاعات به اینترنت را از ۶/۳۳ کیلو بایت به ۴۸ کیلوبایت در ثانیه افزایش داده اند . این افزایش سرعت باعث بهبود سرعت کنفرانس تصویری و ارتباطات معمولی می شود که عملکرد دستگاه را تا حدودی بهبود می بخشد . موارد زیر نیز از قابلیت های مهم مودم های V.۹۲ محسوب می شوند . نخست این که زمان ایجاد ارتباط مودم های V.۹۲ با اینترنت کاهش می یابد .
برخی کاربران مودم های V.۹۲ اطلاع داده اند که زمان لازم برای ایجاد ارتباط با اینترنت و سایت مورد نظر به نصف کاهش یافته است . از دیگر ویژگی های جالب مودم های V.۹۲ توانایی نگهداری ارتباط اینترنتی در حالت انتظار یا « On Hold » به مدت پانزده دقیقه است تا به تلفن رسیده و در همان خط پاسخ گویید .
همان گونه که می دانید مودم های موجود در گذشته قادر به این کار نبودند و در صورت تماس گرفتن با خط شما در حالی که به اینترنت متصل بودید طرف مقابل بوق اشغال می شنید و همچنین ارتباط اینترنتی شما ناگهان قطع می شد ، در حالی که مودم های V.۹۲ ویژگی های خوبی دارند .

البته این مودم ها در کنار مزایای خود دارای نقص هایی نیز هستند . نخست این که خدمات دهنده سرویس اینترنت شما (ISP) باید توانایی پشتیبانی از پروتکل V.۹۲ را داشته باشد ـ که بیشتر آنها این توانایی را ندارند ـ و روش پی بردن به این مسأله این است که از کسی بخواهید در هنگام ارتباط تان با اینترنت به شما تلفن کند . مشکل دوم این است که سرعت استاندارد V.۹۲ تنها کمی بیش از مودم های ۵۶K با استاندارد V.۹۰ است . با این حال اگر شما به طور مرتب به اینترنت وصل می شوید و مودم ۵۶K هم ندارید ، بهتر است که از مودم های V.۹۲ استفاده کنید . مودم های V.۹۲ از استاندارد V.۹۰ پشتیبانی می کنند و بهای مناسبی هم دارند .
به بازار آمدن این مودم ها به این معناست که کارآیی بهتری نسبت به مودم های V.۹۰ دارند و از این رو تعجبی ندارد که مشاهده کنید بهای مودم های V.۹۰ به نصف این مودم ها کاهش یافته است .
هنگام خرید مودم با یک دسته مودم بر می خورید که برای استفاده نیاز به سیستم عامل ویندوز دارند . مانند «Win Modems » بسیاری از این دسته مودم ها ، یک چیپ کنترل گر داخلی که به آنها امکان استفاده خارج از محیط ویندوز را بدهند ندارند ، از این رو این مودم ها از منابع ریز پردازنده کامپیوتر استفاده می کنند ، در نتیجه روی عملکرد کلی کامپیوتر تاثیر منفی می گذارند . این مودم ها را «Controlless» نیز می نامند که در تقابل با «Control_Based» است .
مودم های Control_based می توانند در هر سیستم عاملی مانند Dos ، یونیکس و ویندوز کار کنند . حتی اگر سیستم عامل شما ویندوز باشد ، برای بهبود علمکرد سیستم بهتر است از مودم های Control_based استفاده کنید . همچنین می توانید مودم خارجی ، داخلی ، PCI ، ISO یا USB بخرید . اما تصمیم شما باید تا حد زیادی بر مبنای سیستم کامپیوتر و علاقه مندیتان باشد .
برای خریداری مودم داخلی نخست باید ببینید که آیا درون جعبه کامپیوتر شکاف PCI یا ISO خالی دارید . البته بیشتر کامپیوترهای تازه یک شکاف PCI اضافی دارند . اگر قصد انتخاب یک مودم داخلی را دارید بهتر است مدل PCI را انتخاب کنید ، زیرا شکاف PCI کامپیوتر توانایی انتقال سریع تر اطلاعات را دارد . اگر هم مودم خارجی می خواهید باید تصمیم بگیرید که آن را به صورت Serial یا USB نصب کنید در هر صورت تصمیم نهایی با شماست .
اگر کاکپیوتر شما پورت USB آزاد دارد ، بهتر است که از آن استفاده کنید زیرا کار کردن با آن بهتر و ساده تر است . اگر قصد اتصال مودم خارجی به پورت سریال را دارید ، دیگر نمی توانید از آن پورت برای وسیله دیگری استفاده کنید ، زیرا مودم نصب شده آن را تنها برای خود نگه می دارد . در مورد سرعت نیز بسیاری از کاربران گفته اند که سرعت مودم های USB بالاتر از مودم های وصل شده به روش سریال هستند .
البته این قضیه به تعداد تجهیزات متصل شده به پورتهای USB در کامپیوتر نیز بستگی دارد . هر چه تعداد وسایل وصل شده به پورت های USB بیشتر باشد ، سرعت آن نیز به نسبت کند می شود ، زیرا آنها به طور استاندارد در سرعت USB شریک می شوند . به این نکته توجه داشته باشید که برای استفاده از پورت USB باید از سیستم عامل ویندوز ۹۸ یا تازه تر استفاده کنید .

نحوه کار مودم های DSL

کاربران از طریق یک مودم معمولی، یا با استفاده از شبکه محلی در دفتر کار خود ، یا از طریق یک مودم کابلی و یا با استفاده از یک اتصال DSL به اینترنت متصل می‌شوند. اتصال DSL یک اتصال پر سرعت است که از سیم‌های عادی به کار رفته در خطوط تلفن استفاده می‌کند .
مزایای اتصال DSL عبارت هستند از :
• کاربران می‌توانند در هنگام اتصال به اینترنت از خط تلفن برای برقراری مکالمات تلفنی نیز استفاده کنند .
• سرعت مودم‌های DSL از مودم‌های معمولی بسیار بالاتر است (۵/۱ مگابیت در ثانیه در مقایسه با ۵۶ کیلوبیت در ثانیه).
• برای استفاده از مودم‌های DSL لزوماً به سیم‌کشی جدید نیاز نیست. این مودم‌ها می‌توانند از خط تلفن موجود کاربران استفاده کنند .
• شرکتی که اتصال DSL را ارائه می‌کند، معمولاً مودم را نیز به همراه خدمات نصب ارائه می‌کند .
مودم‌های DSL نقاط ضعفی نیز دارند که عبارت هستند از :
• هر چه فاصله کاربران از مرکز ارائه کننده خدمات کمتر باشد، این مودم‌ها بهتر کار می‌کنند.
• سرعت اتصال از طریق این مودم‌ها به هنگام دریافت داده‌ها از اینترنت، بیشتر از زمان ارسال داده است .
• خدمات DSL یا به عبارت دیگر روشی که برای گنجانیدن اطلاعات بیشتر در یک خط تلفن معمولی به کار می‌رود

تا امکان برقراری ارتباط تلفنی را در حین اتصال به اینترنت به کاربران دهد، شرح داده شده است .

تقسیم سینال‌ها:
دو استاندارد رقیب و ناسازگار برای مودم‌های ADSL ، وجود دارد :
۱. استاندارد رسمی ANSl که سیستمی به نام discrete multitone یا DMT است و طبق گزارش تولید کنندگان، امروز ، اکثر تجهیزات ADSL از آن استفاده می‌کنند؛
۲. استانداری که در گذشته مورد استفاده قرار می‌گرفت و کاربرد ساده‌تری داشت، سیستم CAP بود که در بسیاری از اتصالات اولیه ADSL به کار می‌رفت.
سیستم CAP ، سیگنال‌های خط تلفن را به سه باند مختلف تقسیم می‌کند: مکالمات تلفنی در باند صفر تا چهار کیلو هرتزی حمل می‌شوند، مانند وضعیت موجود در تمام مدارهای POTS کانال انتقال دهنده داده‌ها از کاربر به سرور که در باند بین ۲۵ و ۱۶۰ کیلوهرتز ، منتقل می‌شود. کانال انتقال داده از سرور به کاربر که از فرکانس ۲۴۰ کیلوهرتز آغاز شده و طبق شرایط (طول خط ، میزان پارازیت و تعداد کاربران در یک مرکز سوئیچ مخابرات) تا حداکثر ۵/۱ مگاهرتز افزایش می‌یابد. این سیستم، با سه کانال که با فاصله زیاد از یکدیگر قرار دارند، احتمال تداخل بین کانال‌های یک خط یا تداخل بین سیگنال‌های خطوط مختلف را به حداقل می‌رساند. سیستم DMT نیز سیگنال‌ها را به کانال‌های مجزا تجزیه می‌کند.

اما برای تبادل داده‌ها بین کلاینت و سرور از دو کانال عریض استفاده نمی‌کند بلکه داده‌ها را در ۲۴۷ کانال جداگانه با پهنای باند ۴ کیلو هرتز جای می‌دهد. در مقام مقایسه، مجسم کنید که شرکت مخابرات خط مسی تلفن شما را به ۲۴۷ خط چهار کیلوهرتزی تقسیم کرده و سپس به هر یک از آنها یک مودم وصل کند ؛ در نتیجه معادل ۲۴۷ مودم در یک زمان به کامپیوتر شما متصل خواهد شد . هر کانال کنترل می‌شود و اگر کیفیت آن بیش از حد پایین باشد، سیگنال به کانال دیگری انتقال داده می‌شود. این سیستم به‌طور دائم سیگنال‌ها را به کانال‌های مختلف منتقل می‌کند تا بهترین کانال‌ها را برای انتقال و دریافت بیابد. به علاوه ، بعضی از کانال‌های سطح پایین‌تر (کانال‌هائی که با فرکانس ۸ کیلوهرتز آغاز می‌شوند)، به عنوان کانال‌های دو جهته مورد استفاده قرار می‌گیرند. کنترل و مرتب سازی اطلاعات در کانال‌های دو جهته و حفظ کیفیت در تمامی ۲۴۷ کانال ، موجب پیچیده شدن پیاده‌سازی DMT در مقایسه با سیستم CAP شده است، اما در عوض DMT انعطاف پذیری خطوطی را که کیفیت‌های مختلف دارند، افزایش می‌دهد. البته از نظر کاربران DSL سیستم‌های CAP و DMT با یکدیگر مشابه هستند. با نصب ADSl معمولا چند فیلتر کوچک در اختیار کاربر قرار می‌گیرد تا آنها را به پریزهای مورد استفاده تلفن متصل کند. این فیلترها، فیلترهای ساده‌ای به نام فیلتر پایین گذر LP هستند که تمام سیگنال‌هائی را که فرکانس آنها از حد خاصی بالاتر است، حذف می‌کنند.
از آنجائیکه تمام مکالمات تلفنی در فرکانس‌های پایین‌تر از چهار کیلوهرتز صورت می‌گیرند، فیلترهای LP برای متوقف کردن تمام ارتباطات بالاتر از این فرکانس ساخته می‌شوند تا سیگنال‌های داده با مکالمات استاندارد تلفنی تداخل نکنند .

تجهیزات DSL:
تجهیزات اتصالات ADSL شامل دو قطعه است ؛ یک قطعه که مورد استفاده کاربران قرار می‌گیرد و قطعه دیگر که ارائه دهندگان خدمات اینترنتی، شرکت تلفن یا سایر تامین کنندگان خدمات DSL به آن نیاز دارند .
قطعه مورد استفاده کاربران ، یک گیرنده / فرستنده DSL است که می‌تواند خدمات دیگری نیز ارائه کند . تامین کنندگان خدمات DSL برای دریافت اتصالات مشتریان خود، به یک DSL AM نیاز دارند .

گیرنده / فرستنده DSL:
اغلب کاربران خانگی به دستگاه گیرنده / فرستنده DSL خود « مودم DSL » گویند اما مهندسان شرکت مخابرات یا ارائه دهندگان خدمات اینترنتی ، آن را ATU_R می‌نامند . صرف نظر از نام این دستگاه ، این وسیله ، نقطه ارتباطی داده‌های موجود در کامپیوتر یا شبکه کاربر با خط DSL است. اگر چه اکثر مودم‌های نصب شده در مناطق مسکونی از اتصالات USB یا اترنت ۱۰Base_T استفاده می‌کنند اما می‌توان دستگاه گیرنده / فرستنده را به روش‌های مختلفی به تجهیزات کاربر متصل کرد. با وجود این که اکثر گیرنده/فرستنده‌های ADSL عرضه شده توسط ارائه دهندگان خدمات اینترنتی و شرکت مخابرات صرفاً گیرنده/فرستنده هستند، دستگاه‌هائی که شرکت‌های مورد استفاده قرار می‌دهند ممکن است از ترکیب روتر های شبکه، سوئیچ‌ها یا سایر تجهیزات شبکه سازی در یک پلت فرم تشکیل شده باشند.

DSLAM:
دستگاه DSLAM مورد استفاده ارائه کنندگان خدمات دسترسی، دستگاهی است که در واقع امکان کارکرد DSL را به وجود می‌آورد. DSL_AM اتصالات تعداد زیادی از مشتریان را جمع آوری کرده و آنها را در یک اتصال پرظرفیت به اینترنت قرار می‌دهد. دستگاه‌های DSLAM معمولاًَ انعطاف‌پذیر هستند و می‌تواننداز انواع DSL و انواع مختلف پروتکل‌ها و استانداردها (برای مثال CAP و DMT) پشتیبانی کنند. به علاوه ، دستگاه DSLAM ممکن است قابلیت‌های دیگری از جمله مسیریابی یا اختصاص آدرس‌های LP پویا به مشتریان را نیز داشته باشد. DSLAM تفاوت‌هائی اساسی میان اتصالات ADSL و مودم‌های کابلی ایجاد می‌کند. از آنجائیکه کاربران مودم‌های کابلی معمولاً یک شبکه را که یک محله مسکونی را تحت پوشش قرار می‌دهد بین خود تقسیم می‌کنند، در بسیاری از موارد افزایش تعداد کاربران به کاهش کیفیت منجر می‌شود.
مودم‌های ADSL یک اتصال اختصاصی را از هر کاربر به DSLAM باز می‌گردانند و به این ترتیب کاربران به هنگام اضافه شدن کاربران جدید به شبکه ، کاهشی در عملکرد احساس نمی‌کنند ، البته تا زمانی که تعداد کل کاربران موجب ازدحام در یک اتصال مجزا و پرسرعت به اینترنت نشود. در آن مقطع ، تامین کنندگان خدمات می‌توانند با ارتقاء این فناوری، امکانات بیشتری را برای تمام کاربران متصل به DSLAM فراهم کنند.

آیا می‌دانید برترین فکس مودم برای سیستم کامپیوتری شما کدام است ؟

با پیشرفت چشمگیر و همه‌گیر شدن استفاده از ابزار قدرتمند اینترنت در کلیه جوامع ، بسترهای مناسبی در جهت انجام امور بازرگانی ، اداری ، تجاری ، علمی و … بوجود آمده که این امر منجر به تحولی عظیم و باور نکردنی در دنیای ارتباطات گشته است. در دنیای کامپیوتری و پیشرفته عصر ما ، تنها وسیله‌ای که به عنوان پل ارتباطی میان کاربران کامپیوتر نقش و کاربرد خود را روز به روز پر رنگ‌تر می‌کند، فکس مودم است. در همین راستا، در جهت برآورده کردن نیاز روز افزون کاربران کامپیوتر ، همواره تولید کنندگان تجهیزات و قطعات کامپیوتری به دنبال ارتقاء کیفیت فکس مودم‌های خود هستند. البته ، یقیناً انتظاری که شما از یک فکس مودم ایده‌آل دارید چیزی جز سرعت بالا و عدم قطع شدن به هنگام استفاده از آن نخواهد بود.

یکی از تکنولوژی‌های روز جهان در عرصه ارتباطات به ویژه کارت فکس مودم (DSP (Digital Signal Processor، می‌باشد، که به آن لقب مشگل گشا را داده‌اند. DSP یک قطعه سخت افزاری است که روی برد نصب میشود. در واقع DSP پردازشگر دیجیتال سیگنال‌ها می‌باشد. در نهایت، ویژگی بارز این تکنولوژی، برداشتن بار پردازش از CPU سیستم کامپیوتری شما است و نتیجتاً به عنوان پردازنده‌ای مستقل کار خود را انجام می‌دهد. در نهایت، تمام این ویژگی‌ها، تنها انتظار ما را از یک فکس مودم ایده‌آل که چیزی جز سرعت بالا و عدم قطع شدن ارتباط نیست، برآورده می‌کند. همان‌طور که می‌دانید فکس مودم‌ها به دو نوع کلی اینترنال و اکسترنال تقسیم می‌شود که البته نوع اینترنال آن به دلیل قیمت مناسب بیشترین مورد استفاده را در بین کاربران کامپیوتر دارد. تنوع فکس مودم‌های اینترنال در بازار ایران بسیار است ولی تنها کمپانی که تا به امروز فکس مودم‌های اینترنال خود را با تکنولوژی DSP به بازار عرضه نموده ، کمپانی معروف زولتریکس Zoltrix است.

یکی از محصولات مهم کمپانی زولتریکس فکس مودم اینترنال Smart Spirit است که مجهز به تکنولوژی DSP می‌باشد. جالب اینجاست که این تکنولوژی مهم ، با صرف کمترین هزینه و زمان در همه جای ایران در دسترس شما کاربران گرامی می‌باشد. در آخر ، توصیه می‌گردد که همیشه به فکر ارتقای (Upgrade) سیستم کامپیوتری خود باشید، چرا که راه حل همیشه فقط تعویض CPU ، RAM ، M/B ، و … نمی‌باشد. در امر ارتباطات حرف اول و آخر را فکس مودم سیستم شما می‌زند.